Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB. Hudba UJD je již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Pokud jde o stylovou charakteristiku, je velmi obtížné ji zařadit, jak v České republice tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avatgardní hudby v podání hnutí Rock in Oposition, The Residents nebo Magmy. Z kapel alespoň trochu podobých je možné uvést SleepyTime Gorilla Museum, The Ex, NeZdali, Dog Faced Herrmans, Degenarate Art Ensamble aj. Na české scéně patří UJD do rodiny skupin jako jsou Psí vojáci, Dunaj, Dybbuk, Ženy, Krásné nové stroje, Zkopce a nebo Dvouletá fáma.
Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent a do Japonska. V USA a Kanadě odehráli více než 600 koncertů, díky nimž jsou tam dnes rozhodně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě. Nezávislé distribuční sítě jako např. RecRec nebo Poseidon mají UJD ve svých katalozích. Internetových odkazů a diskuzí jsou tisíce a to i ve vzdálených zemích jako např. Austrálie a Nový Zéland nebo v Africe. UJD se účastnili a účastní řady významných festivalů, kde přitahují často pozornost prestižních periodik jako tomu bylo např. v Austinu, TX na festivalu SxSW u časopisu Rolling Stone. Velmi kladné kritiky jak na koncerty tak na veškeré své nahrávky získávají po celém světě, od Tokia přes Moskvu a Evropu až po San Francisco. Časopis Option nadšeně ocenil jejich prostorovou knihu, za kterou v Čechách dostali autoři cenu ministerstva kultury Nejkrásnější kniha roku.
Jako v minulých letech, i letos UJD pokračují ve své frenetické koncertní činnosti (cca 100 koncertů ročně) a to jak v zemích českých, tak i v zahraničí. V prvním pololetí byli v Polsku, Francii a Švýcarsku a od září do prosince je čeká ještě Holandsko, Belgie, USA a opět Francie. V USA vyjde v září americké vydání CD Rybí tuk pod názvem Cod Liver Oil, čímž se tato nahrávka stává nejúspěšnějším CD v historii kapely (vydaná v ČR, Polsku, Japonsku a v USA). Permanentně nabitý program od roku 1990 tedy pokračuje v nezmenšené míře.
ECHT!
Dnes již legendární pražská kapela ECHT! dovršila v roce 2018 třicet let své činnosti. Byla založena na jaře roku 1988 Karlem Malíkem a partou kamarádů navštěvujících proslulou košířskou restauraci Klamovka, zvanou „Klampáč“, známou jako jakýsi tehdejší azyl pražského undrergroundu. Stalo se tak po tragické dopravní nehodě Aleše Drvoty, zpěváka a leadra tehdy velmi populární reggae kapely Babalet, kde Karel Malík hrál na saxofon a zpíval. Babalet sice pokračoval i bez Drvoty, ale už i bez Malíka. Ten usoudil, že zůstávat v této partě předvádějící reggae ve specificky českém podání bez Drvoty, tohoto klauna alternativní scény, s jeho naivně dadaistickými texty a přednesem, trácí smysl a Babalet opustil. I když souběžně působil jako Saxofonista a zpěvák ve věhlasné formaci Hudba Praha (ve které hrál až do roku 2016), rozhodl se tehdy založit si vlastní kapelu, hrající jeho hudbu i texty.
Pojmenování kapely
V úplně první formaci hrál na baskytaru a zpíval s Malíkem Martin Gruša – syn známého básníka a disidenta Jiřího Gruši. Byl to právě on, kdo se úplně bezděky zasloužil o název kapely. Když tehdy přišel Malík s několika možnými tituly, reagoval: „To je teda ale ECHT blbý!“ A název byl na světě. Zřejmě to vykřikl, protože Malík hned přidal vykřičník. Martin Gruša byl jedním z nejlepších Malíkových kamarádů a při zakládání této kapely důležitou osobou. Zahrál si v ní bohužel jenom jeden rok. V červnu 1989 náhle zemřel na následky nemoci (hypoglykemické kóma).
Sestava kapely
Současné stálé obsazení trvá již notnou řádku let. Snad s vyjímkou kytaristy Davida Macháčka, který se zapojil někdy v roce 2014. Vyjmenovávat všechny hudebníky, kteří prošli tímto souborem, by bylo dost obšírné. Zmiňme alespoň čtyři, kvůli jejich dlouhodobému působení. Jsou to: Vladimír Zatloukal (kytara) -dnes Hudba Praha, Jiří Jelen Jelínek (baskytara) – dnes Hudba Praha, Jiří Kába Kabeš z Plastic People (viola) a Martin Růžička (kytara). Vystřídalo se jich ale víc, hlavně v první zhruba třetině působení. Tak tedy současná ECHT! sestava (udáváme i některé jiné skupiny, ve kterých hudeník také hrál nebo hraje):
Karel Malík – autor hudby a textů – zpěv, kytara, saxofon, harmonika – (Babalet, Hudba Praha)
David Macháček – zpěv, kytara – (DG 307, Rudovous, Totems)
Ondřej Jedlička – zpěv, baskytara – (Lokomotiva Planet, Dorota B.B.)
Jiří Michálek – bicí – (Krch-off band, Půlnoc)
Tomáš Schilla – zpěv, violoncello – (DG 307, Krch-off band, Půlnoc)